מרץ 21, 2017
עטיפת כתב העת

על הצד היהודי-גלותי-פולני של חנוך לוין, פייק-ניוז וטראמפיזם – הגיליון החדש של כתב העת "אורות" מוקדש לחנוך לוין

על הצד היהודי-גלותי-פולני של חנוך לוין, פייק-ניוז וטראמפיזם – הגיליון החדש של כתב העת "אורות" מוקדש לחנוך לוין

כתב העת "אורות" חוגג 10 שנים של פעילות יצירתית עם גיליון מלא וגדוש ביצירות מקוריות, אשר מתכתבות עם עולמו של חנוך לוין. כרגיל, "אורות" מציע חגיגה של יצירות ויוצרים: סיפורים קצרים, קומיקס ואיורים, מאמרים, שירה וספוקן-וורד וכן מיני-אלבום מוסיקלי שיוצא במקביל לכתב העת.

ברשימת היוצרים ניתן למצוא שמות מוכרים כרוני סומק, ירמי פינקוס ודני קרמן, וכן יוצרים חדשים רבים בפרסומי בכורה. אגב, כמחצית מהכותבים בגיליון הם כותבות.

מה אפשר לחדש בעולמו של חנוך לוין?

מסתבר שהרבה מאוד. "אורות" מכוון תחילה זרקור לפן היהודי-גלותי-פולני שבבסיס היצירה של לוין. כך למשל, הסיפור שפותח את הגיליון הוא – שימו לב – סיפור מדע בדיוני שמתרחש בעיירה יהודית בפולין וכולל דמויות וסיטואציות לויניות. אפשר לדמיין איך "רקויאם לסלופצה" מאת הסופר הצעיר אוריאל זיגלר הופך לסדרה בנטפליקס.

בהמשך הגיליון אפשר למצוא מאמר של פרופ' שושנה רונן מאוניברסיטת וורשה, שמציג רקע חדש ופולני ליצירתו של לוין, וכן תרגומים של לוין ליידיש.

המוקד השני של גיליון "אורות" הוא התקופה הסאטירית של לוין. מקס שטנר משווה בין ימי הקברטים של לוין לבין כותבי הקברטים של רפובליקת ויימאר הגרמנית. אסור כמובן להשוות. ובכל זאת ההשוואה מרתקת. נטלי דרעי, בפרסום בכורה, מציגה מערכונים מצחיקים ונוקבים עם דמויות כמו ממתין-לתורו וממתינה-לתורה, טוב-לה ונאנחת ועוד. ארין יעקובוב, יוצרת צעירה נוספת, כתבה מערכון על הציונות כפי שהיא נראית בעיניו של עולה חדש שעובד בחברת הדברה.

בעידן הפייק-ניוז והטראמפיזם, אילונה טרויאנוב כתבה יצירה שהיא פייק-ניוז על לוין עצמו. חן ירקוני הלכה צעד אחד קדימה, נטשה את בני האדם, ונתנה לצ'ט-בוטים לדבר ביניהם שיחה לוינית, אולי בדומה למה שעשה דוד אבידן בזמנו.

בצד הויזואלי הגיליון מלא בקומיקסים, איורים וצילומים שמתכתבים עם יצירתו של לוין. בין השאר מאת אילנה זפרן, פליקס לופה, רחל סטולרו-חיים, גיא חרל"פ ועוד.

בצד המוסיקלי, הגיליון כולל בכורה למיני-אלבום משירי לוין, של המוסיקאי והמתופף דרור גולדשטיין (באתר האינטרנט של אורות). שיריו של לוין מעולם לא נשמעו תל אביביים כל כך, כאילו נכתבו בלב איזור החפירות של הרכבת הקלה.

ביצירות אלה ואחרות מציע הגיליון החדש של "אורות" נקודות מבט חדשות, מסעירות, עכשוויות ומעוררות מחשבה, ולא פחות חשוב – חגיגת קריאה מהנה

×